کشت زعفران

مراحل کشت زعفران چگونه است؟

مراحل کشت زعفران صادراتی و تمامی مراحل کشت زعفران را به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهیم داد.
زمین مناسب کاشت زعفران – زمان کاشت پیاز زعفران – پیاز مناسب کاشت – نحوه کاشت پیاز زعفران – آبیاری زعفران – مناطق مستعد کشت زعفران را بررسی خواهیم کرد
در مطلبی دیگر کود دهی زعفران – مبارزه با علفهای هرز و …. را بررسی خواهیم کرد.

آموزش کشت زعفران گلخانه ای

زمین مناسب کاشت زعفران

یکی از مراحل کشت زعفران با توجه به اینکه پیاز زعفران دارای غده (corm) می باشد و هر ساله نیز زایش دارد
زمین مورد نظر باید ترجیحا دارای خاک لومی ، لیمونی رسی و شنی باشد تا امکان تکثیر آنها براحتی وجود داشته باشد.
در زمین هایی با قابلیت نگهداری پایین آب، به دلیل رشد طولی پیاز جهت دسترسی به رطوبت مورد نیاز غده ها شروع به رشد طولی می‌کند.
پیاز از حالت گرد و شلغمی به صورت کشیده و هویج مانند تغییر شکل خواهد داد که در این صورت از گلدهی بسیار کمی برخوردار خواهند بود.

زمین مناسب کاشت زعفران

زمان کاشت زعفران

بهترین زمان کشت و انتقال پیاز زعفران نیمه اول تیر ماه می باشد که لازم است پیاز زعفران حداکثر طی مدت دو هفته از زمین قدیمی برداشته و در زمین جدید کاشته شود.
در این مرحله لازم است زمان بندی را به دقت رعایت کنید.
شرکت الماس زعفران جهان دوره های آموزش کاشت زعفران گلخانه ای را در سه مقطع برگزار می کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نمایندگی فروش زعفران و یا خرید زعفران با ما در ارتباط شوید 09120658535

کشت زعفران شرکت الماس زعفران جهان

چه نوع پیاز زعفران برای کاشت مناسب است؟

قبل از آماده کردن پیاز زعفران برای کاشت لازم است با مشاهده دقیق از عدم وجود کنه در اطراف پیاز اطمینان حاصل نمود و پیازهای آلوده به کنه باید بعد از تمیز کردن و دانه دانه کردن با استفاده از سموم توصیه شده ضد عفونی شوند.
همچنین لازم است از کاربرد پیازهای مشکوک به انواع آلودگی های قارچی و پوسیدگی و با وزن کمتر از 8 گرم جدا خود داری شود. اگر می‌خواهید نتیجه مطلوب بگیرید و کشت زعفران را علمی انجام دهید، می توانید با کارشناسان شرکت ما در ارتباط شوید.

آموزش کشت زعفران - پیاز زعفران

نحوه کاشت زعفران

ابتدا لازم است زمین مورد نظر را تسطیح نموده بطوری که کاملا یکنواخت باشد زیرا در صورت ناهمواری زمین ، بخشی از آن که بلند است از آب کمتری برخوردار و بخشی که گود می باشد آب اضافی در آن جمع خواهد شد .
کم آبی و پر آبی باعث عدم یکنواختی تولید در سطح مزرعه می‌گردد.
پس از آن زمین به مقدار کم آبیاری شود و قبل از شیار زنی، از کود پوسیده حیوانی (ترجیحا کود گاو ) به مقدار 20 تا 30 تن در هکتار در سطح زمین پخش گردیده و سپس زمین را با تراکتور شیار زنی نموده و بعد از این مراحل ، دیگر کارها بوسیله نیروی انسانی باید انجام شود.

نحوه کاشت زعفران

زمین مناسب برای زعفران

ابتدا در عرض زمین شیاری به عمق حدود 20 سانتی متر و عرض 25 سانتی متر ایجاد نموده، سپس در دو طرف شیار به فاصله 7 سانتی متر در طول شیار پیازها کاشته شود، دقت شود که ته پیاز روی زمین قرار گیرد و جهت جلوگیری از چرخش، پیاز را کمی در خاک فرو می بریم.
بعد از آن که تمام عرض زمین به این شکل کاشته شد مجددا شیاری به موازات شیار قبلی با همان ابعاد ذکر شده و به فاصله 25 سانتی متر از شیار قبلی ایجاد گردد و خاک برداشت شده از این شیار در شیار قبلی ریخته شود و تمامی زمین مورد نظر به همین شکل کاشته شود.

آموزش رایگان کشت پیاز زعفران

آبیاری زعفران 

زعفران گیاهی است که نیاز آبی کمی داشته و با توجه به اینکه پیاز زعفران در عمق 20 سانتی کاشته می شود آنقدر آب داده شود.
حداکثر رطوبت آن تا عمق 40 سانتی متری در زمین نفوذ نماید زیرا آبی که در عمق بیشتر نفوذ کند قابل جذب ریشه زعفران نبوده و هدر می رود.
به جای آب زیاد می توان تعداد دفعات آبیاری را افزایش داد که بازده بهتری خواهد داشت.
با توجه به اینکه زعفران عمدتا در مناطق خشک کشت می شود که دارای دوره طولانی گرما و تابش آفتاب می باشد مدیریت آبیاری بسیار ضروری است.

فروش و صادرات زعفران

آبیاری در چه زمانی انجام می شود؟

آبیاری (هرچند که به مقدار کم) در نیمه دوم مردادماه به جهت جلوگیری از هدر رفتن رطوبت پیاز زعفران بسیار موثر می باشد.
در صورتی که در تابستان آب داده شود لازم است آب اول ( آب شیار زعفران ) از حدود 15 مهرماه تا 5 آبان ماه (با توجه به تغییرات جوی هر منطقه) انجام شود.
اگر در تابستان آبیاری نشود آب اول در نیمه آبان ماه انجام می شود و آب دوم بعد از برداشت گل زعفران صورت می گیرد.
( اواخر آبان یا اوایل آذر ) آب سوم در اواخر دیماه و آب چهارم در نیمه اسفند و آب پنجم ( زرد آب) قبل از زرد شدن علف زعفران صورت می گیرد.
ضمنا شیوه آبیاری فوق در صورتی است که نزولات آسمانی چندان قابل توجه نباشد و اگر بارانهای مناسب و خوبی ببارد از تعداد دفعات آبیاری می توان کاست.

مراحل کشت زعفران

error: Content is protected !!